Miniseriál o Curlingu - Charakteristika hry

Miniseriál o Curlingu - Charakteristika hry

Radek Pokorný, jeden z našich nejlepších curlistů, Vám v několika dílech představí kouzlo tohoto sportu. Přečtěte si první díl... o čem to vlastně je?

publikoval David Šnajdr

Curling je hra, která se hraje na speciálně upravené ledové dráze. Dráha měří 44,5 x 4,75 metrů a na obou koncích je zakončena barevnými kruhy, připomínajícími terče.

curling.png (51 KB)

Do utkání proti sobě nastupují dva čtyřčlenné týmy. Kapitán každého týmu se nazývá "skip" a jeho úkolem je vymýšlet taktiku a řídit hru celého týmu. Každý tým hraje se sadou 8 kamenů, která je barevně odlišená od kamenů soupeře. Kameny jsou vyrobeny ze speciální tvrzené žuly a každý váží bez pár gramů 20 kg.

Základem hry je odhazování kamenů z vozíku na jedné straně dráhy do cílových kruhů na straně protější, podle daného pořadí hráčů v týmu. Kameny jsou odhazovány po jednom střídavě hráči z prvního a druhého týmu. Cílem hry je umístit co nejvíce svých kamenů co nejblíže ke středu cílových kruhů, blíž, než jsou umístěny kameny soupeře.

Proto se během hry střídavě využívá kombinace několika taktických činností: vyrážení již umístěných kamenů soupeře, umisťování vlastních kamenů co nejblíže ke středu a stavění "gárdů" před tyto dobře umístěné kameny, tak aby je chránily před vyražením.

Po odházení všech kamenů do cílových kruhů končí část utkání, která se nazývá "end". Po každém endu se stanoví jeho výsledek tak, že se určí kámen nejbližší středu cílových kruhů. Dále se určí celkový počet kamenů stejného týmu, které jsou blíž ke středu, než je nejlépe umístěný kámen soupeře. Počet těchto "lepších" kamenů určuje počet bodů, které v tomto endu získalo vítězné družstvo. Potom se kameny odklidí a začíná další end.

Jedno utkání na lize se hraje na 8 endů s časovým limitem 120min. Po vypršení časového limitu se dohrává rozehraný end. Každý tým má nárok na jeden time-out (porada s trenérem) běhen zápasu.

 

Curlingový slovník

End - část zápasu, v níž jsou všechny kameny přehozeny z jedné strany dráhy na druhou.       
Skip - kapitán týmu. Určuje hru v cílových kruzích.
Tee - střed kruhů.
Time out - přestávka, při které se tým radí, nahlášena hráči odhazujícího týmu nebo rozhodčím.
Guard –  kámen zahraný před kruhy.
T-out – rychlý kámen, který se používá k vyražení jiných kamenů ve hře.
Draw – kámen, který se hraje do kruhů.
Freeze –  kámen, který přijede k jinému kamenu na dotek.
Extender -  tyčka ze kterou se odhazuje curlingový kámen.

Fotogalerie