Nové Město nad Metují zahájilo českou paraatletickou ligu v novém provedení

Nové Město nad Metují zahájilo českou paraatletickou ligu v novém provedení
pořádáme

V sobotu 1.června uspořádal Sportovní klub Nové Město nad Metují z pověření Českého paralympijského výboru a České asociace tělesně handicapovaných sportovců první kolo České paraatletické ligy.

publikoval David Šnajdr

Nové Město nad Metují zahájilo českou paraatletickou ligu v novém provedení

V sobotu 1.června uspořádal Sportovní klub Nové Město nad Metují z pověření Českého paralympijského výboru a České asociace tělesně handicapovaných sportovců první kolo České paraatletické ligy. Jedná se o nový projekt ČPV, který usiluje o sjednocení české paraatletiky historicky spíše roztříštěné do jednotlivých podskupin podle druhu postižení. Hned prvního kola společné ligy se zúčastnilo 84 závodníků a závodnic pěti skupin postižení z 20 oddílů.

Závody za nefalšované průtrže mračen zahájili David Šnajdr za pořádající SK Nové Město nad Metují, Miroslav Šperk jako generální sekretář ČPV a Marnix De Mangelaere, technický delegát Světové paraatletiky.  

První půli závodům počasí skutečně nepřálo. I přesto se v řadě případů dařilo posunout osobní maxima. Mohli jsme tak být svědky nového českého rekordu spastiků F34 v hodu diskem zásluhou Tomáše Horáčka z SC Jedličkova ústavu Praha, který hodil 28.65m. Velmi dobře si vedli mj. zrakově postižený Oliver Janouch z Královských Vinohrad v dálce a na 200m. Své disciplíny vyhráli čeští reprezentanti Petr Vrátil, Tereza Jakschová, Aleš Kisý, Josef Štiak, Jaroslav Petrouš, František Serbus, nebo třeba Miroslava Obrová. K vidění byly také výkony momentálně nejlepší české běžkyně na lyžích Simony Bubeníčkové (T11), naší běžkařské paralympijské naděje, která si založila osobní rekord na 1500m časem 5:24,64 min. Zdatně jí sekundoval Matěj Kotěšovský (T12) výkonem 5:32,74. Oba patřili k nejúspěšnějším medailistům při poslední zimní Olympiádě dětí a mládeže v lednu 2023.

Kuželku a disk si hodil také Martin Zvolánek, stále úřadující český rekordman v hodu diskem F51, nicméně známější coby jeden z nejlepších světových stolních tenistů své kategorie. A podpořit první ligové kolo přijeli mj. také Radim Běleš (F51) stříbrný z paralympiády 2012 v Londýně, Martin Tluk dlouhodletý český reprezentant v curlingu, který s atletikou kdysi začínal, nebo již zmíněný Miroslav Šperk, stále aktivní závodník, zde však ve funkci generálního sekretáře ČPV.

Závod byl patronován Světovou paraatletikou (World Paraathletics) pod dohledem technického delegáta M. De Mangelaere z Belgie.

"Jsem rád, že se paraatletická liga v novém formátu rozjíždí právě tady, v Novém Městě nad Metují, kde myšlenka na pořádání československých a českých paraatletických pohárů vznikla již před 36 lety. Sám jsem tu na podzim 2001 absolvoval své úplně první sportovní soustředění "nováčků" na vozíku", řekl M.Šperk.

"Za těch 36 let prošel československý a český paralympijský sport všelijakými fázemi a zákrutami vývoje; nicméně tady v Novém Městě nad Metují se po celou tu dobu osvědčuje nastoupená spolupráce parasportovců s nepostiženými sportovci, trenéry, nebo činovníky. Atletika handicapovaných se nedá dělat výkonnostně, natož vrcholově bez zkušeností ze sportu nepostižených. Bez toho bychom neměli k dispozici bezbariérový stadion a sektory s mezinárodními standardy a např. na tuto akci na 50 fundovaných rozhodčí, členů technické čety a v neposlední řadě traserů", dodává Libor Šnajdr, ředitel pořádajícího Sportovního klubu a jeden ze zakladatelů ČPV z ustavující schůze v prosinci 1993 právě v kavárně zdejšího SK.

Další kolo České paraatletické ligy se uskuteční 16.6. v Bílině. Následovat budou Praha, Olomouc a Ostrava.

Výsledky na www.atletika.cz, nebo na www.paraatletika.cz.