Aleš Kisý mistrem světa!

2019
Aleš Kisý mistrem světa!
Aleš Kisý (39)velmi příjemně šokoval atletický paralympijský svět na nedávném Mistrovství světa v Dubaji, když vyhrál závod ve vrhu koulí a stal se mistrem světa!
Aleš „Gyzan“ Kisý se ve světové para-atletice pohybuje už 17.sezónu a za tu dobu získal úctyhodnou sbírku úspěchů včetně čtyř stříbrných medailí z mistrovství Evropy (2003, 2005, 2016 a 2018), dvou bronzových na mistrovství světa 2011 a 2015; nadto celkem čtyři finálová umístění na paralympiádách v Aténách, Pekingu, Londýně a Riu de Janeiro.
Až před dvěma týdny v Dubaji přehodil úplně všechny soupeře a stal se mistrem světa!
„Byl to hrozně nervózní závod a velmi diskutabilní rozhodování vrchníka v sektoru. Mnoho pokusů mně i soupeřům odmával červeně. Nikdo jsme si s tím nevěděli rady, a tak jsme většina doházela tzv. pod protestem. Pokusy se změřily, naše výprava podala protest a čekali jsme na verdikt. Ještě 24 hod. po závodě jsem nevěděl, jak na tom jsem!
Za mě jsme původně chtěli podat celkem tři protesty, s čímž ale vedení výpravy předem nepočítalo, neměli jsme u sebe na stadionu tolik EUR nebo USD, tamní bankomaty dávaly pouze místní měnu, a tak jsme si museli vypůjčit od Švýcarů a Slováků; přičemž na sepsání protestu a složení vkladu je lhůta 30 min. Nakonec jsme stihli podat pouze jediný protest,“ popisuje sportovně diplomatickou anabázi A.Kisý.
„Teprve v neděli večer vyhlásili „oficiální“ výsledky, načež následoval ještě protest íránské výpravy; takže další nejistota. Dvě noci po závodě jsem pořádně nespal. Naštěstí zlato a stříbro už zůstalo a měnilo se pouze třetí místo. Až v pondělí, v den mého odletu do ČR, jsme měli slavnostní vyhlášení.“
- V minulosti jsi na titul nedosáhl ani s výkonem výrazně přes 8 m (OR 8.35 m – pozn.red.) a nyní dokonce světový titul výkonem 7.93 m?
A.K. : „Ano, to jen potvrzuje, jak nervózní závod to byl pro všechny finalisty. A já měl možná i trochu víc štěstí než ostatní. I to je potřeba.“
- Doma vedeš ještě jeden z ligových rugbyových týmů. Jak se ti daří sladit individuální vrhačský trénink s týmovým hodně kontaktním sportem?
A.K.: „Rugby je výbornou kondiční přípravou a pro mě i psychickým odreagováním. Před úrazem jsem hrál vrcholově fotbal, miluju kolektivní sporty.“
- Na MS jsi odjížděl ne zcela fit…
A.K.: „Srpen a září jsem musel více šetřit rameno. Ale úraz to nebyl ani tak sportovní jako spíš z každodenního opotřebení z pohybu na vozíku. Přeci jenom sedím na „káře“ už 20 let.“
- Jak bude probíhat tvoje paralympijská sezóna před Tokyem 2020?
A.K.: „V Tokyu bych měl házet krátce před svými 40.narozeninami, a tak bych si chtěl nadělit dárek! Zatím to byly na paralympiádách dvě „brambory“, jedno páté, šesté a jedno deváté místo. Ale nechci to více konkretizovat. Sám vidíš, co všechno daný výkon ovlivňuje. Struktura celé sezóny, počet výjezdů na závody, počet soustředění, kvalita tréninku, stravy, regenerace, ale i rehabilitace, to vše bude záviset především na penězích. Je absurdní, že ministerstvo dodnes nevypsalo dotační výzvu na rok 2020, takže to opět vypadá, že by naše střešní organizace a klub mohly státní peníze dostat v lepším případě někdy v létě, tedy v podstatě až po nominační a přípravné fázi. Za této nejistoty se blbě přihlašuje na zahraniční závody, platí startovné a objednávají letenky, potažmo plánují zimní soustředění. Zcela nedostatečně nás zastupuje Český paralympijský výbor nejen ve vztahu k MŠMT ČR, ale i vůči např. resortním střediskům, sponzorům a masmediím. Podle toho český paralympismus také vypadá; s počtem reprezentantů a jejich medailemi to jde spíš z kopce!“
David Šnajdr