← zpět na přehled

Bohatá historie CENY METUJE!

Bohatá historie CENY METUJE!

Chcete patřit k historii Ceny Metuje? Stačí přijet v sobotu 11.října k nám do NMNM. Jak to všechno s CM bylo se dočtete zde:

publikoval Aleš Žďárský

Sedmdesát a jeden rok Ceny Metuje letos oslaví 54. ročník

Těžko dnes posoudíme, zdali zakladatelé tohoto tradičního závodu, neodmyslitelné součásti podzimního běžeckého kalendáře, předpokládali takovou vpravdě slavnou historii.

Impulzem k založení Ceny Metuje bylo setkání novoměstského rodáka Miloslava Josefa Horáčka s Aloisem Frintou, v té době organizátorem novoměstského sportu. V roce 1942. M. J. Horáček, ředitelský rada Hypotéční banky v Praze, jeden z prvních sportovních novinářů a významný sportovní funkcionář, projevil přání založit ve svém rodném městě atletický vytrvalostní závod, jehož součástí by byly náborové závody mládeže na kratších tratích. Oba jmenovaní se časem domluvili na uspořádání běhu podél řeky v délce 10 kilometrů pro muže. Protože se běželo po obou stranách řeky Metuje, dali mu název „Cena METUJE“.

První ročníky

  1. září 1943uspořádal lehkoatletický odbor LTC Nové Město nad Metují první ročník. Putovní cenu věnoval sám Horáček, který se závodu osobně zúčastnil jako pořadatel. Až do roku 1948 se závodu věnoval jako jeho propagátor a donátor. Na jeho počest se od roku 1949 závod běhá jako memoriál M. J. Horáčka. Závod se bez přestávky konal každý rok díky nadšeníRudolfa Vencla až do roku 1954. V tomto roce ustala činnost atletického oddílu a historie závodu byla přerušena.

Pokračování v tradici

V roce 1970 došlo v souvislosti s ukončením výstavby stadionu gen. Klapálka k obnovení atletické činnosti ustavením oddílu TJ Spartak. Vedle zkušených závodníků a funkcionářů jako byli Jiří Kamionka, Vladimír Habr a další nastupuje do atletického dění mladší generace zosobněná Liborem Šnajdrem. Do práce se po letech zapojil i zkušený Rudolf Vencl. Stalo se tedy, že 16. září 1973 třináctým ročníkem navazují organizátoři na válečná léta a obnovují tradici. Navíc se od tohoto roku hodnotí závodníci v oddělených věkových kategoriích. Od roku 1989 se CM stává součástí Velké ceny východočeské oblasti v bězích. Od roku 1992 je organizátorem nově vzniklý sportovní subjekt, kterým je SK Nové Město nad Metují.

Zajímavosti, milníky

-          1952 první závodnice ženského pohlaví na startu CM, tehdy se v závodě s dorostenců na 2km objevila Věra Plná ze Sokola Meta Machov

-          1973 první žena, která absolvovala 10km hlavního závodu byla Jaroslava Klimková ze Dvora Králové nad Labem (mnozí jí znají jako Jaroslavu Grohovou – maminku současné české lyžařky Karolíny, která hostuje v ligovém družstvu SK NMNM)

-          1981 poprvé zvítězil novoměstský Vladimír Borůvka, který CM vyhrál celkem 6x. Ve stejném roce startoval první cizinec. Byl jím Krzysztof Weselowski, polský reprezentant v běhu na 3000m př.

-          Bratři Vladimír a Jiří Borůvkovi zvítězili na Ceně Metuje celkem 10x.  Jiří Borůvka, kterého většina návštěvníků areálu stadionu gen. Klapálka zná jako správce, má za sebou celkem 35 absolvovaných ročníků. Tím se společně s Lubošem Doležalem a Jiřím Librou stal nesmrtelnou legendou tohoto závodu!

-          Po povodni v roce 1997 došlo k poškození lesní stezky, po které se běhalo z Pekla zpět. Pořadatelé se proto rozhodli, že dojde ke změně trati. CM se od roku 1997 běhá tam i zpět po silnici.

-          V roce 1998 navštívili CM i dva pamětníci, kteří běželi v roce 1943 první ročník závodu. Byli jimi Ladislav Kořán a Dobroslav Dyntar. Společnost jim při návštěvě Nového Města nad Metují a oslavě „padesátin CM“ dělali i členové Českého klubu olympioniků – Dana Zátopková a Jaroslav Fikejz.

-          V roce 1999 náhle odchází jeden z velkých nadšenců a propagátorů Ceny Metuje – Přemysl Hartman, který vedl podrobnou statistiku a fotodokumentaci závodu, psal články do novin a časopisů.

-          Cena Metuje má i svoje zahraniční vítěze 1992 Bernd Bürger (GER), 2001 Jarek Lazarowicz (POL), Ivan Čotov (BUL), Francis Kimutai (KEN)

-          V posledních letech se významně prosazoval domácí běžec Kamil Krunka, který vyhrál celkem 4x a v roce 2008 vytvořil traťový rekord (nová trať) 31:21. O rok později mu však rekord vzal Francis Kimutai z Keni – jeho čas 30:57 je zatím platným rekordem závodu v kategorii mužů.

-          Na ženské trati drží traťový rekord česká olympionička-triatlonistka Vendula Frintová, která časem 35:02 dominuje historickým tabulkám. Na CM zvítězila 5x.

 

 

S použitím historickým materiálů shromážděných Přemkem Hartmanem, kronik a novinových článků vytvořil tento přehled Aleš Žďárský.