Atleti SG Jilemnice trénovali a pomáhali

spojili tak užitečné s ještě užitečnějším.

Příspěvkem se vracíme k úspěšné akci před dvěma týdny
Další, na podzim již druhé přípravné soustředění absolvovala v polovině prosince atletická skupina Sportovního gymnázia Jilemnice, „detašovaného pracoviště“ SK, na Friesových boudách v Krkonoších.
V nadmořské výšce nad 1.200 m se i atleti těšili na sníh, aby si na běžkách „zpestřili“ náročnou a někdy stereotypní přípravu na nadcházející sezónu. Podmínky pro trénink a regeneraci jsou na „Friesovkách“ tradičně výborné, od nadmořské výšky, přes snadnou dostupnost, úpravu běžeckých tratí, saunu, vířivku, posilovnu a přilehlou sjezdovku až po servis personálu chaty pod vedením manželů Němečkových. I proto sem jezdí sportovci ze stále širšího okolí a stále častěji.


A tak nepřekvapí, že se k atletům gymnázia minulý týden přidali také mladí sportovci Českého svazu zrakově postižených sportovců (ČSZPS). Zrakově postižené a nevidomé děti jezdí na zimní soustředění do Jilemnice již třetím rokem.
Ovšem s ohledem na stále nevyzpytatelnější zimu se skupina ČSZPS rozhodla vyměnit Jilemnici za Friesovy boudy. A rozhodnutí se vyplatilo, neboť sníh hned nazítří napadl a většinu soustředění jsme absolvovali na běžkách, zatímco v Jilemnici pršelo. Vedle svého vlastního tréninku se členové atletické skupiny SG věnovali jako vodiči mladším nevidomým a zrakově postiženým sportovcům a jak si všichni ověřili, byla to výborná příležitost otestovat si sebe sama v pozici trenéra a zkušenějšího kamaráda, na kterého se někdo druhý potřebuje spolehnout.


Jako trenér jsem mohl s uspokojením pozorovat, že se jednalo u všech svěřenců o naprosto odpovědný přístup a v některých případech o zcela evidentní proměnu z pubertálních komiků na zodpovědné asistenty, kteří si začali uvědomovat, že všechny osobní trable doma, ve škole nebo v osobních vztazích jsou relativní a mnohdy ne tak vážné, jak by se mohlo zdát. Kvalitní přípravné soustředění tak mělo i jinou než jen sportovní dimenzi a studenti gymnázia z hor sestoupili zpátky do školy posíleni kondičně i osobnostně.
David Šnajdr, vedoucí trenér SG , trenér SK