IPC Invitational Archery Tournament 2008

IPC Invitational Archery Tournament 2008

Kvalitní lukostřelba před odletem do Pekingu

IPC Invitational Archery Tournament 2008

FITA Star Status

NOVE MESTO NAD METUJI, Czech Republic

16. – 20.7.2008

 • Výsledky:

 

Kvalitní lukostřelba před odletem do Pekingu

 • Již po páté přivítá sportovní areál v Novém Městě nad Metují nejlepší domácí a zahraniční lukostřelce – paralympioniky v rámci Zvacího turnaje IPC a FITA (Mezinárodní sportovní federace lukostřelby).
 • Turnaj se uskuteční ve dnech 16. – 20. července 2008, pořadatelem je Sportovní klub Nové Město nad Metují.
 • V letošním paralympijském roce, kdy už je o nominacích do Pekingu rozhodnuto, a kdy navíc termínově kolidují dva vrcholné mezinárodní lukostřelecké závody v Evropě (v NMNMET a ve Stoke Mandeville), se novoměstským pořadatelům přihlásilo na 40 závodníků ze šesti zemí: Lotyšska, Francie, Irska, Nizozemí, Slovenska a domácí reprezentace.
 • Závody mají statut FITA Star s mezinárodním technickým delegátem a klasifikací. Střílí se ve dvou dnech systémem olympijské sestavy, tedy s kvalifikací i eliminací na 70 m. Bojovat o vavříny se bude ve třech divizích – kladkový luk (kvadruplegici společně s kategorií OPEN) a reflexní luk (sedící společně se stojícími) zvlášť muži a ženy a v kategorii nevidomých (muži i ženy dohromady).
 • Většinu startovního pole tvoří závodníci, kteří budou své země reprezentovat v září na XIII. paralympijských hrách v Pekingu.
 • Tradiční součástí programu je lukostřelba nevidomých, která patří do oficiálního programu mezinárodní lukostřelby handicapovaných (kromě paralympijských her), nicméně ve světě se stále střílí konzervatívním způsobem již dříve schváleným IBSA (Mezinárodní sportovní federací nevidomých), zatímco český lukostřelec a vynálezce Jiří Mojžíšek představil před třemi lety na MS v Itálii zcela novou a revoluční metodu míření a střelby. Ta umožňuje nevidomým rovnocennou soutěž s ostatními paralympijskými kategoriemi, ale i s nepostiženými, a maximálně je osamostatňuje, takže nejsou vůbec závislí na doprovodu. Svou metodu, kterou v ČR rozšířil již asi mezi deset dalších nevidomých zájemců, představí opět v Novém Městě.
 • Ostatní paralympionici budou v Novém Městě nad Metují testovat svou formu šest týdnů před odletem do Pekingu.
 • Zvací turnaj v lukostřelbě 2008 patří k sérii paralympijských závodů, kterými Sportovní klub Nové Město nad Metují letos slaví dvě desetiletí organizovaného sportu handicapovaných. První z akcí svého druhu bylo na novoměstském stadionu Mistrovství Československa v atletice handicapovaných v roce 1988.
 • Sérii oslav začal na jaře turnaj v curlingu pořádaný v Trutnově, následuje Zvací turnaj v lukostřelbě, spolu se sérií sedmi kol českého Archery HandiCUPu, pokračovat bude českým pohárem v atletice vozíčkářů (2. srpna), v rámci kterého se uskuteční také jedno kolo českého poháru handbikerů a sérii zakončí mistrovským šampionátem lukostřelci 16.-17. srpna.
 • dD 

Fotogalerie